Jak vybrat polštář?

Polštáře coby druh lůžkovin používáme k funkčnímu i dekorativnímu účelu. Správná volba polštáře je důležitá pro uvolnění krčních a šíjových svalů a páteře a přímo tak ovlivňuje kvalitu odpočinku a regeneraci organismu. Nesprávně zvolený druh polštáře naopak může zhoršit případné zdravotní problémy, vyvolat bolesti hlavy, krku, chrápání, kýchání, pocit nedostatečného odpočinku. Jak tedy vybrat ten pravý?

Polštář by měl nejenom hezky vypadat, ale hlavně by nám měl poskytnout kvalitní odpočinek

Polštáře vybíráme podle několika základních parametrů – podle materiálu výplně, podle našeho zdravotního stavu (zda trpíme např. alergií nebo bolestmi zad a krční páteře), podle rozměrů a také podle toho, jakou preferujeme polohu spánku.

Materiál výplně

Výplň do polštáře je jedním z klíčových parametrů, podle kterého bychom měli polštář vybírat. Materiál totiž ovlivňuje životnost i tuhost polštáře.

Duté vlákno

  • Nejčastější druh umělé výplně polštářů
  • Polštáře s dutým vláknem jsou hebké, pohodlné a nadýchané
  • Ideální pro alergiky a astmatiky
  • U vybraných typů lze regulovat náplň podle vašich požadavků, stačí přidat nebo ubrat polyesterové kuličky či vločky
  • Kvalitní typy polštářů se pyšní nesléhavostí – nemění tvar
  • Lze prát v pračce

Paměťová pěna

  • Paměťová pěna se po kontaktu s tělesným teplem přizpůsobí tvaru těla
  • Polštář s paměťovou pěnou se vytvaruje přesně podle vaší hlavy a krku
  • Celou noc budete spát ve správné poloze a ráno vás nebude bolet za krkem – polštář nevytváří protitlak
  • Poskytuje oporu od ramen po krk
  • Polštáře jsou vyrobené buď z jednoho kusu paměťové pěny, nebo z pěnových vloček

Péřové

  • Přírodní materiál, který však není vhodný pro alergiky
  • Polštáře plněné peřím jsou měkké a lze je tvarovat podle potřeby
  • Pro péřové polštáře je typická vysoká hřejivost a velmi dobré izolační vlastnosti
  • Vysoce prodyšné, pružné a objemné
  • Kromě klasického prachového nebo husího peří jsou k dostání i polštáře ze syntetického peří

Typy polštářů

Polštáře vybíráme také podle našeho zdravotního stavu, abychom si při spánku co nejvíce odpočinuli a nic nás během noci nedráždilo a nebolelo.

Anatomické polštáře

Zdravotní a anatomické polštáře z paměťové pěny mají skvělé vlastnosti pro přizpůsobení se našemu tělu. Díky tomu poskytují dostatečnou oporu našemu krku a krční páteři. Anatomické polštáře bývají konstruovány tak, aby se na nich dalo spát v jakékoliv poloze. Ráno bychom se tak měli probudit svěží a odpočatí.

Anatomický polštář mívá většinou tvar vlnovky

Pro alergiky

Alergií je mnoho druhů – na roztoče, pyl, prach, zvířata, peří atd. – a lepší, než se celoročně ládovat antihistaminiky, je zamyslet se nad tím, čím můžeme alergii co nejvíce eliminovat my sami. Mezi základní opatření patří vhodný výběr matrace, přikrývky a samozřejmě polštáře pro alergiky. Ten by měl být vyroben z nezávadného hypoalergenního materiálu. Většinou tomuto požadavku vyhovují polštáře z paměťové pěny, nanotkanin, případně z dutého vlákna. Polštáře by měly být pratelné v pračce na 60–95 °C, v těchto teplotách dojde ke zničení roztočů.

Samonafukovací

Samonafukovací polštářky pořizujeme na kempování nebo pro příležitostné přespání, například pro návštěvy. Při ukládání se ke spánku stačí zmáčknout ventilek a polštářek se sám nafoukne během několika málo minut. Pro větší tuhost polštářku je možné dofouknout jej ústy. Jedná se však jen o nouzové řešení, samonafukovací polštářky nám neposkytnou dostatečný komfort pro zdravý spánek.

Kojicí polštáře

Těhotenský nebo kojicí polštář je vhodný pro těhotné nastávající maminky, ale využití v domácnosti najde i po narození miminka. Polštář lze složit do tvaru hnízda a miminko do něj lze uložit, díky oboustranným mantinelům se pak bude cítit v bezpečí. Kojicí polštář se skvěle přizpůsobí tvaru těla a poskytne dostatečnou oporu při spánku, relaxaci i kojení – klidnější je pak maminka i děťátko.

Kojicí polštář se stane nepostradatelným parťákem pro každou maminku

Cestovní

Velmi lehké a kompaktní – takové jsou cestovní polštářky. Mohou být ve tvaru podkovy – ideální pro dlouhé cesty autem, vlakem nebo letadlem, nebo ve tvaru klasického polštářku – vhodné při přespávání na letišti nebo v autě, kde si člověk může lehnout a nespí v sedě. Velká část cestovních polštářků je nafukovacích, pro zdraví krční páteře je však lepší sáhnout po polštářku z paměťové pěny.

Dětské polštáře

Polštáře pro děti bývají menších rozměrů, pokud je určený do dětské postýlky. Pro děti doporučujeme vybírat polštáře z hypoalergenního materiálu a s bezpečným zipem, aby nedošlo k ulomení jezdce či odpadnutí knoflíků. Zároveň by měl být dětský polštář lehký a hřejivý.

Pro dětské polštáře je ideální hravé pohádkové povlečení

Rozměry polštáře

V tuzemsku jsou nejběžnějšími rozměry polštářů 70 × 90 cm a 50 × 70 cm. V nabídce jsou však i polštáře menších rozměrů, například 40 × 40 cm, 45 × 45 cm, 50 × 50 cm, 40 × 60 cm či polodlouhé polštáře o rozměrech 40 × 90 cm a 40 × 180 cm. Záleží na osobních preferencích, správně by však polštář neměl sahat pod ramena a při spánku na boku by měla být ramena zabořená do matrace. Na výběr jsou kromě různých rozměrů i tvary polštáře. Nejoblíbenějším je čtvercový a obdélníkový polštář. Anatomické polštáře mívají tvar vlnovky, písmene U či motýla.

Polštáře podle preferované polohy spánku

Výběr správného polštáře ovlivňuje i poloha, ve které spíte nejčastěji. Možné je samozřejmě i spaní bez polštáře, které v některých případech může odstranit bolesti hlavy nebo migrény.

Poloha spánku Typ polštáře
Na zádech Vyšší polštář, nejlépe anatomicky tvarovaný s dvěma laloky
Na břiše Nízký a měkký polštář
Na boku Vyšší anatomický polštář, vhodné je dát si i menší polštář mezi kolena, abychom odlehčili zádům

Péče a praní

Stejně jako ložní prádlo, tak i polštáře se musí čas od času vyprat. Doporučená doba praní polštářů je kolem 6–12 měsíců, přikrývky by se pak měly prát o něco méně častěji. U zdravotních polštářů s paměťovou pěnou stačí vyprat potah. Vždy je potřeba řídit se pokyny na štítku každého polštáře. Peřiny a polštáře by se měly před spánkem natřepat a čas od času vyvětrat na čerstvém vzduchu a na sluníčku.

Pokud s vámi v posteli spává váš domácí mazlíček, je potřeba povlečení, polštáře a přikrývky prát častěji

Co dokoupit

K polštářům samozřejmě neoddělitelně patří i povlaky, které by měly ladit s povlečením přikrývky. Ladit je můžeme podle ročního období nebo svátků, velmi oblíbené jsou velikonoční nebo vánoční polštáře. Ti kreativnější z nás si mohou připravit vlastní potisk na polštáře, např. s fotkou z dovolené. Polštáře ale nepatří jen do postele, ale i na sedačku, venkovní nábytek a zajímavé jsou i meditační polštáře.

Chcete, aby se vám spalo jako v nebi, ale nevíte jak na to? Inspirovat se můžete na naší stránce o spokojeném spánku.